SHOW / HIDE
E-League Logo Visit Our Sponsors!
Visit Our Sponsors!

League Information
Channel Rules
Tourney Rules
Walk Through for New Players
Staff List
Programs/Patches
MtG Resources (Ban/Res lists)
This Month's Calendar
Chaos Magic Variant
E-League Ranking System
AUTOmated Ranking SYStem
Judge Dept.
Judge List
Judge Regulations
Request a Test
Archives
News Archives
Deck Archives
Email Us
Need some help?
Have a suggestion?
Have a complaint?
DnSCards Forums
Online Play Discussion
All forums

Donate to E-League

You can download the Top 8 decks in Apprentice .dec format here.
Winner - Yosh
Sideboard

  4 Nimble Mongoose
  4 Terravore
  2 Mystic Enforcer
  4 Balancing Act
  3 Obliterate
  4 Orim's Chant
  4 Fire/Ice
  4 Fact or Fiction
  4 Chromatic Sphere

  4 Seafloor Debris
  3 Timberland Ruins
  4 Geothermal Crevice
  4 Irrigation Ditch
  4 Tinder Farm
  4 Archaeological Dig
  4 Ancient Spring


  SB: 4 Repulse
  SB: 4 Disenchant
  SB: 3 Dodecapod
  SB: 3 Sacred Ground
  SB: 1 Obliterate

Finalist - Doombolt
Sideboard

  4 Birds of Paradise
  4 Llanowar Elves
  4 Fire/Ice
  4 Wild Mongrel
  4 Call of the Herd
  1 Holistic Wisdom
  4 Flametongue Kavu
  3 Fact or Fiction
  4 Beast Attack
  4 Prophetic Bolt
  7 Forest
  3 Island
  4 Karplusan Forest
  2 Mountain
  4 Shivan Reef
  4 Yavimaya Coast


  SB: 2 Mountain
  SB: 4 Nimble Mongoose
  SB: 2 Hull Breach
  SB: 3 Urza's Rage
  SB: 1 Fact or Fiction
  SB: 3 Persuasion


SemiFinalist - MrMize
Sideboard

  2 Plague Spitter
  4 Duress
  4 Addle
  4 Pernicious Deed
  4 Blazing Specter
  4 Spiritmonger
  3 Call of the Herd
  2 Thunderscape Battlemage
  3 Terminate
  4 Flametongue Kavu
  2 Skizzik
  4 Llanowar Wastes
  2 Karplusan Forest
  3 Sulfurous Springs
  3 Urborg Volcano
  6 Swamp
  3 Mountain
  2 Shivan Oasis
  3 Forest


  SB: 4 Earthquake
  SB: 4 Slay
  SB: 3 Dodecapod
  SB: 3 Price of Glory
  SB: 1 Plague Spitter

SemiFinalist - Ajoc
Sideboard

  2 Spiritmonger
  2 Ensnaring Bridge
  2 Roar of the Wurm
  4 Yavimaya Enchantress
  4 Wild Growth
  4 Birds of Paradise
  4 Verduran Enchantress
  2 Still Life
  2 Pernicious Deed
  2 Bearscape
  3 Squirrel Nest
  4 Unholy Strength
  1 Dark Suspicions
  4 Zombie Infestation
  9 Forest
  7 Swamp
  4 Llanowar Wastes


  SB: 3 Scavenger Folk
  SB: 2 Ensnaring Bridge
  SB: 4 Creeping Mold
  SB: 3 Thoughtleech
  SB: 3 Compost

QuarterFinalist - Triker
Sideboard

  2 Disenchant
  4 Pacifism
  3 Lashknife Barrier
  4 Glorious Anthem
  4 Voice of All
  4 Master Apothecary
  4 Mystic Crusader
  4 Beloved Chaplain
  4 Spectral Lynx
  4 Devoted Caretaker
  23 Plains


  SB: 2 Disenchant
  SB: 2 Divine Sacrament
  SB: 3 Liberate
  SB: 2 Death or Glory
  SB: 2 Circle of Protection: Red
  SB: 2 Circle of Protection: Blue
  SB: 2 Circle of Protection: Green

QuarterFinalist - UD|Alex
Sideboard

  4 Fact or Fiction
  4 Undermine
  4 Counterspell
  2 Upheaval
  2 Disrupt
  3 Psychatog
  4 Shadowmage Infiltrator
  3 Zombie Infestation
  3 Repulse
  4 Recoil
  4 Opt
  6 Swamp
  9 Island
  2 Salt Marsh
  4 Underground River
  2 Darkwater Catacombs


  SB: 4 Slay
  SB: 3 Divert
  SB: 2 Teferi's Response
  SB: 3 Gainsay
  SB: 3 Addle

QuarterFinalist - Sibkap
Sideboard

  4 Forest
  4 Birds of Paradise
  4 Llanowar Elves
  4 Call of the Herd
  4 Thornscape Familiar
  4 Flametongue Kavu
  4 Thornscape Apprentice
  4 Kavu Titan
  4 Urza's Rage
  3 Skizzik
  4 Spectral Lynx
  2 Brushland
  4 Karplusan Forest
  1 Rith's Grove
  2 City of Brass
  7 Forest
  1 Mountain
  1 Keldon Necropolis
  3 Battlefield Forge


  SB: 4 Blurred Mongoose
  SB: 2 Wax/Wane
  SB: 2 Orim's Thunder
  SB: 4 Spellbane Centaur
  SB: 3 Engulfing Flames

QuarterFinalist - Lionel
Sideboard

  4 Birds of Paradise
  3 Llanowar Elves
  4 Fire Diamond
  4 Pardic Miner
  4 Stone Rain
  4 Pillage
  3 Earth Rift
  3 Frenzied Tilling
  4 Wildfire
  4 Tectonic Instability
  2 Terravore
  4 Karplusan Forest
  4 Shivan Oasis
  6 Mountain
  7 Forest


  SB: 4 Simplify
  SB: 4 Boil
  SB: 2 Shivan Harvest
  SB: 3 Pyroclasm
  SB: 2 Breath of Darigaaz